Beskid Sądecki

Roztoka Mała

Stary rok zakończyliśmy wschodem słońca na Trzech Koronach. Dlaczego wpis się nie ukazał ? Ponieważ szczyt spowijała gęsta mgła i postanowiliśmy innym razem przybliżyć Wam ten temat. Dla ciekawych zdjęć odsyłam na facebooka.

Wraz z nowym rokiem wkroczyliśmy w Beskid Sądecki. Każdego roku w pierwszą niedzielę udajemy się na Radziejową. Jest to najwyższy szczyt wspomnianego Beskidu, a mierzy on 1262 metrów n.p.m.

Na szczycie została postawiona wieża widokowa, która została postawiona i otworzona w 2020 roku. Nie jest to pierwsza wieża, nowa powstała w miejsce starej która uległa uszkodzeniu w wyniku uderzenia piorunem.

Opisywana wędrówka będzie miała swój początek w Małej Roztoce Ryterskiej i będzie wiodła nas bez znakowanego szlaku praktycznie pod samą przełęcz Żłobki.

Zaparkowaliśmy auto…

Rozpoczynamy przy szlabanie koło Leśniczówki, będziemy prowadzeni szeroka szutrową drogą wzdłuż potoku Roztoka Mała. Podążając nią cały czas przed siebie dojdziemy, do kapliczki pod Kramarką.

Znajduje się tutaj duża wiata wraz z miejscem do grilowania.

Od tego miejsca podążając drogą będziemy wychodzić co raz to na wyższą wysokość. W niedalekiej odległości od wiaty mamy dwie drogi. Jedną wyraźnie pod górę w prawo, a druga prosto (lekko w lewo) z mniejszym podejściem. Tutaj podążamy prosto obierając sobie tą drogę. Kiedy dojdziemy do kolejnego rozstaju, gdzie nasza droga będzie się obniżać w stronę potoku, a odchodząca w prawo iść do góry to znak, że to właśnie drogą w prawo musimy podążać.

Po skręcie w prawo droga będzie lekko pięła się do góry, a my będziemy podążać w przeciwnym kierunku do dotychczasowego kierunku marszu. Ale spokojnie po przejściu niedużego odcinka droga będzie prowadzić nas po łuku w lewo.

Po długim podejściu wyjdziemy na szeroką drogę pod przełęczą żłobki. tutaj jest szlak rowerowy, który będziemy mogli wykorzystać do zejścia z powrotem do doliny. Na przełęczy Żłobki, spotykamy szlak koloru czerwonego (GSB), którym wyjdziemy na szczyt Radziejowej.

Jak powrót do Małej Roztoki?
Możemy wrócić tak jak przyszliśmy. Możemy iść dalej w stronę Złomistego Wierchu, a następnie za Małą Radziejową szlakiem narciarskim w lewo wrócić na przełęcz z której zejdziemy szlakiem rowerowym.

Pierwsze wyjście w tym roku na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego – Radziejowa z Małej Roztoki to trasa o długości 17…

Opublikowany przez Alberta Kowalika Niedziela, 3 stycznia 2021

TRASA: 17 KM