Pieniny

Przez Wąwóz Homole

Przenieśmy się na pogranicze Beskidu Sądeckiego i Pienin, do miejscowości Jaworki. Kiedyś tereny te zamieszkiwali Łemkowie, dziś możemy obserwować pozostałości po ich kulturze oraz zagospodarowaniu terenu.

Zaczniemy naszą wędrówkę przez Rezerwat Wąwóz Homole, gdzie biegnie szlak koloru zielonego. To jedno z atrakcyjniejszych miejsc w Pieninach. Jest głęboko wcięty w kształcie litery V, a po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Wąwóz zbudowany głównie z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu samych turni.

My zmierzamy na najwyższy szczyt Pienin, jakim jest Wysoka. Jest do wybitny szczyt, mieszczący się na granicy ze Słowacją. Podejście od strony Jaworek jest stromę, a w warunkach zimowych lub deszczowych jest bardzo śliskie. Warto więc używać raczków lub kijów trekkingowych, aby ułatwić sobie wyjście.

Z samego szczytu będziemy podziwiać panoramę nie tylko samych Pienin, ale Spiszu, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego.

Teraz kierując się szlakiem niebieskim na przełęcz Rozdziela, przeważać będzie las, znajdą się również polanki na których można odpocząć. Sama przełęcz nie jest zalesiona, jest to ogromna polana, z widokiem na dolinę Białego Potoku, a na dalszych planach Gorców.

Wracamy przez Rezerwat Biała Woda. Stworzono go aby chronić pozostałości po łemkowskiej wsi, a także niezwykłe formacje skalne, florę i faunę oraz elementy przyrody nieożywionej, takie jak kaskady potoku z licznymi głazami. To doskonałe miejsce do spacerów, jak i przejażdżek rowerowych.

Małe Pieniny i TupTup na Wysoką 😇 w 100% zimowe warunki, mgliście, ale z przejaśnieniami 😁 Start przez Wąwóz Homole,…

Opublikowany przez Alberta Kowalika Środa, 6 stycznia 2021

TRASA: 14km