Pieniny

Sromowce Wyżne – Sokolica – Krościenko

Sokolica 747 m n.p.m. znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, najstarszego parku narodowego w Polsce utworzonego w 1932 r. Rosnąca na szczycie sosna jest jednym z symboli Parku, lecz ostatnio nie jest w dobrej kondycji.

Zaraz po wschodzie słońca wyruszyliśmy ze Sromowiec Wyżnych w stronę Macelowej / Trzch Koron. Wędrówkę rozpoczęliśmy z osiedla „Wygon” skąd doszliśmy do czerwonego szlaku. Jego początek znajduje się w miejscowości Chochołów, a nas doprowadził na Przełęcz Trzy Kopce (795).
Następnie niebieskim, długodystansowym biegnącym z Tarnowa na Wielki Rogacz, wyszliśmy na Przełęcz Chwała Bogu (Szopka).

Dalej żółtym do polany Wyrobek gdzie dochodził niebieski. Teraz od Bańków Gronik już trzymamy szlak niebieski idącym przez Burzanę, Czerteż. Jest on częściowo szlakiem eksponowanym zwanym percią Sokolą, można ją obejść szlakiem koloru zielonego.

Idziemy Percią na Czertezik i następnie na szczyt Sokolicy. Wspomniana na początku sosenka, nie tak dawno została pozbawiona pod wpływem silnego wiatru kolejnej gałęzi. Wcześniej w 2018 r. podczas akcji ratunkowej podmuch spowodowany śmigłem helikoptera doprowadził do złamania górnej gałęzi.

Zejście z Przełęczy Sosnów szlakiem zielonym do Krościenka nad Dunajcem. Warto wspomnieć że obecnie (zima) szlak ten jest dość mocno oblodzony i przydatne są raczki.

Symbol Pienin w nienajlepszej kondycji, tak więc postanowiłem odwiedzić Sokolicę i zobaczyć co tam u niego. Wędrówkę…

Opublikowany przez Alberta Kowalika Niedziela, 7 lutego 2021

Na mapie zaznaczyłem trasę znakowanymi szlakami. Dlatego jej początek odbiega od powyższego opisu.