Beskid Sądecki

Krościenko nad Dunajcem

Szlakiem czerwonym z Krościenka nad Dunajcem pod Dzwonkówkę.

Trasa dzisiejszej wycieczki to około 10 kilometrów leśnej wędrówki.

Rozpoczynamy w Krościenku nad Dunajcem, zjeżdżając z ronda w kierunku Szczawnicy za mostem skręcamy w lewo, a następnie za szlakiem czerwonym dotrzemy na parking.
Stąd będziemy zaczynać naszą wędrówkę.

Ruszamy szlakiem czerwonym, jest to fragment głównego szlaku beskidzkiego. Jesteśmy na terenie Krościenka.

Miejscowość leżąca na styku trzech grup górskich, Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Jesteśmy na tak zwanym Zawodziu. Znajdują się tutaj zdroje wód „Stefan”, „Michalina” czy „Maria”. Podobne są do tych szczawnickich.

Dochodzimy teraz do masztu, skąd rozpościera się panorama na dolinę Dunajca wraz z Korścienkiem, a nad nim grzbiet Pienin z masywem Trzech Koron oraz Gorców z wznoszącym się Marszałkiem w kierunku Lubania.

Będziemy szli przez Stajkową na przełęcz Siodełko. Pod Dzwonkówką odchodzi szlak rowerowy prowadzący do Tylmanowej, a łączący się ze szlakiem żółtym prowadzącym do Łącka przez Koziarza.

My podejdziemy jeszcze parę metrów wyżej, a następnie skręcimy w wąską dróżkę. Przejdziemy przez Wisielec i polanę Gabudowską na przysiółek Padoły.

Teraz kierując się w prawo dotrzemy z powrotem do Krościenka, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Jeżeli poszlibyśmy prosto, dotarlibyśmy na Ciżową, skąd zeszlibyśmy prosto do Szczawnicy.

Zapraszamy do wspólnych wędrówek, gdzie przewodnik beskidzki poprowadzi Was po Beskidach.

W dzisiejszy niezbyt słoneczny dzień wybrałem się czerwonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem pod Dzwonkówkę, a…

Opublikowany przez Alberta Kowalika Niedziela, 24 stycznia 2021